Çin'de Bir Miao Köyü

Aşağa gitmek

Çin'de Bir Miao Köyü

Mesaj tarafından özlem Bir Ptsi 9 Mart - 20:29:08

Miaolar, Çin de yasayan etnik gruplardan biri...
Miao milliyeti toplu halde Guizhou eyaletinin güneydoğusunda yaşıyor ve o bölgede sayısız Miao köyü bulunuyor. Ancak Xijiang kasabasında yaşayan Miao ailelerinin sayısı 1000'i, nüfusu da 6 bini buldu ve Çin'deki en büyük Miao köyü durumunda.

Miaolar ahşaptan yapılan asmalı evlerde yaşıyor. Xijiang kasabasındaki dağ yamaçlarında kurulan asmalı evler yan yana, üst üste, dağı sımsıkı kuşatmış durumda ve uzaktan bakıldığında asmalı evlerden oluşan bir ormanı andırıyor. Xijiang'daki asmalı evlerin hepsi çınar ağacından yapılıyor ve sonbahar akşamlarında kızıl çınar yaprakları arasında ayakta duran koyu kızıl renkteki asmalı evler ve evlerin bacalarından yükselen ve havada yarı bulut, yarı sisi andıran dumanlar harika bir manzara oluşturuyor.

Xijiang Miao köyü eyalet düzeyinde bir tarihi ve kültürel kasaba ve aynı zamanda Guizhou eyaletindeki korunma altına alınmış 13 kasabadan biri. "Miao milliyetinin kültür ve sanat müzesi" olarak değerlendirilen Xijiang Miao köyü, Miao milliyetinin tarihi ve kültürünün araştırıldığı "canlı fosil"dir.

Miao köyüne gelen turistler Miaoların özgün yemeklerini tatmanın yanı sıra genç Miao kızlarının şarkı söyleyerek sunduğu içkiyi kabul edebilir ve kızların söylediği cennet sesini andıran güzel şarkıları dinleyebilir. Geceleri Miaoların asmalı evlerinde konaklayan turistler, asmalı evlerin balkona çıkıp sayısız asmalı evin pencerelerinden görülen ışıkları seyredebilir.avatar
özlem

Mesaj Sayısı : 490
Kayıt tarihi : 17/02/09

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz