Dede Garkın

Aşağa gitmek

Dede Garkın

Mesaj tarafından özlem Bir C.tesi 11 Nis. - 19:14:48OĞUZ BOYUNDAN, AHMET YESEVİ SOYUNDAN, HORASAN ERENLERİNDEN DEDE GARKIN KİMDİR?


1910a Kadar Mutasarrıflık Yani Valilik Makamı Olan 1920de Cumhuriyetin İlanına Kadar Ankara Valisi Mehmet Fuat Paşanın Evi Olarak Kullanılan Bu Binanın Alt Katında, Cümle Kapısının Yanında Dede Garkın Dergahı Yer Alıyordu.. ()
Türkler Anadoluya gelişlerinde sadece maddi varlıklarını değil yaşam biçimlerini, kültürlerini ve inançlarını da getirmişlerdi. Temel dinsel yapı olan GÖK TANRI inancı ile etkisi altında bulundukları Şamanizm, Budizm, Manihaizm, Musevilik ve Hıristiyanlık gibi inanç yapılarından da örnekler ve öneriler getirdiler. İslami sürecin içine giriş ve İslamiyetle tanışma İran-Horasan kaynaklı oldu. Gök Tanrı inancı Atalar ve Doğa Kültlerini bu yeni yapılanmanın içinde eriterek Heterodoks İslam veya Halk İslamı diye adlandırılan inanç yapısını oluşturdular. Tarihimize bir göz atacak olursak Horasanda Türk Topluluklarına inanç önderi olarak iki büyük Türk Mutasavvıfının yön verdiğini görürüz. Bunlar aynı çağın aynı düşüncenin iki büyük ismi olan AHMET YESEVİ ve EBUL VEFAdır. Ebul Vefanın yolu olan Vefailik, 13. Yüzyıl başlarında ilerde Bektaşi geleneğinde önemli bir yer tutacak olan Dede Garkın isimli bir Türkmen Şeyhi tarafından Anadoluya getirildi. Dede Garkından sonra yerine geçen Baba İlyas anadoluda büyük bir isyan başlattı. önce selçuklu ordularını bozguna uğratan Baba İlyas taraftarları yenildi. Hacı Bektaş-ı Velinin kardeşi Menteşde bu isyanda hayatını kaybetti. İşte bu isyanlar sebebiyle Selçuk ve Osmanlı tarihçileri Dede Kargın adını bilinçli olarak geri plana atmışlar ve Hacı Bektaş Veliyi ön plana çıkarmışlardır.
avatar
özlem

Mesaj Sayısı : 490
Kayıt tarihi : 17/02/09

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz