Tunceli Valisini Görevden Al

Aşağa gitmek

Tunceli Valisini Görevden Al

Mesaj tarafından özlem Bir Perş. 5 Mart - 18:11:14

YSK'dan keskin açıklama
4 Mart 2009
YSK'dan keskin açıklama

Tunceliller YSK'nın kararından memnun
Yüksek Seçim Kurulu “Tunceli Valisi'nin YSK'nın seçimin düzenine ve dürüstlüğüne ilişkin kararlarını uygulamakta gösterdiği duyarsızlığın idari ve disiplin yönünden gereğinin taktir ve ifası isteğiyle İçişleri Bakanlığına bildirilmesine” karar verdi.

Günlerdir tartışılan “Tunceli yardımı” ve Tunceli Valisi ile ilgili tartışmalar için YSK’dan çok keskin bir açıklama geldi.

YSK, “Tunceli Valisi'nin YSK'nın seçimin düzenine ve dürüstlüğüne ilişkin kararlarını uygulamakta gösterdiği duyarsızlığın idari ve disiplin yönünden gereğinin taktir ve ifası isteğiyle İçişleri Bakanlığına bildirilmesine” karar verdi.

YSK’nın bu açıklaması Ankara kulislerinde “Vali ile ilgili soruşturmayı açın ve görevden uzaklaştırın” şeklinde yorumlandı.

Aynı kulislerde şimdi şu soru soruluyor:

- YSK daha önce Vali’yi uyarmış ve Tunceli Cumhuriyet Savcısını göreve davet etmiş. Erdoğan ise YSK’nın bu kararına rağmen “Tunceli Valisi’ne teşekkür ediyorum” diyerek YSK kararına karşı tavır almıştı.

- Şimdi kulislerde şu soru soruluyor: “İçişleri bakanı Beşir Atalay YSK’yı mı dinleyecek, Vali’ye teşekkür eden Başbakan’ı mı dinleyecek?”

İŞTE YSK'NIN AÇIKLAMASI

YSK, bugün saat 17.30'da başlayan ve yaklaşık 2.5 saat süren toplantının ardından, yapılan yazılı açıklamada, mahalli idareler seçimlerinde uygulanacak propaganda yasaklarına ilişkin ilkelerin 298 sayılı Kanun'da yer aldığı hatırlatılarak şunlar kaydedildi:

“Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu yürütücüsü vakıflar ile bazı belediyeler tarafından seçmen vatandaşlara yasada belirtilen amacı aşar nitelikteki mobilya ve beyaz eşya dağıtıldığının görsel ve yazılı basındaki haberlerde yer aldığının anlaşılması üzerine, yine Kurulumuzca alınan kararda, bu yardımların seçmen oyunu etkilemeye yönelik olduğu ve Anayasa'nın 67. maddesinde öngörülen seçimlerin serbestliği ve eşitliği ilkelerine uygun düşmediği vurgulanarak, yapılacak mahalli idareler seçimlerinde siyasi partilerin, belediyelerin ve bağımsız adaylar ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu'na göre faaliyette bulunan vakıfların seçmen vatandaşların oyunu etkileyebilecek girişimlerde bulunmamaları, aksine hareket edenler hakkında Cumhuriyet başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulacağı belirtilmiştir.

Bu kararımız sonrasında Tunceli ilimizde yardımlara devam edildiği, ayrıca Tunceli İl Özel İdaresi Binası'nda Cumhuriyet başsavcılığınca bir siyasi partiye ait pankartların bulunması üzerine yeni bir soruşturma başlatıldığı anlaşılmıştır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu'na göre faaliyette bulunan Vakfın Başkanı olan Tunceli Valisi'nin YSK'nın seçimin düzenine ve dürüstlüğüne ilişkin kararlarını uygulamakta gösterdiği duyarsızlığın, idari disiplin yönünden gereğinin takdir ve ifası isteği ile İçişleri Bakanlığına bildirilmesi kararlaştırılmıştır.”
********************************************************************************
*****************Olur ya,vali görevden alınırsa bu,valinin bir suç ilediği anlamına gelmiş olacaktır.Pek değerli ithal anayasamızdaki meşhur antidemokratik,faşist madde var ya, "suçu ve suçluyu övmek.." işte o maddeye dayanaraktan...Erdoğan'da bu valiye işlediği suçtan dolayı teşekkür etmişti.Gereğini yapacak babayiğit doğmuşmudur acep? Doğmadıysa,padişahım çok yaşa.
avatar
özlem

Mesaj Sayısı : 490
Kayıt tarihi : 17/02/09

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz