İMAM HASAN-ÜL ASKERİ

Aşağa gitmek

İMAM HASAN-ÜL ASKERİ

Mesaj tarafından özlem Bir Cuma 17 Nis. - 16:24:34

Doğum Tarihi (M) 27.10.846, (H) 8 Rebiülevvel 231 – Şehadeti (M) 02.01.874, (H) 8 Rebiülevvel 260 – Gömülü Olduğu Yer Samara – Yaşı 28 – Çocuk Sayısı 2 E – Katili Mu’temed – Lakabı Vekil – Künyesi Ebu-Muhammed – Babası Ali – Annesi Susen (Hudeys) – Zamanındaki Padişahlar ve Halifeler Mu’tezz, Muhtedi, Mu’temed – İmamet Süresi 6 yıl.

On birinci imamdır. Ceddi gibi, yaşadığı devrin, din bilginleri açısından, büyük uleması idi. “Tefsir”, “İsmail Nişaburi’ye Mektuplar”, “Helal ve Haram’a Dair Risale” gibi eserleri vardır.<

Onbirinci İmam Hz. Hasan Askeri (s.a.), hicri 232 yılı Rebi-üs Sani ayının sekizinci ya da dördüncü günü Medine'de dünyaya geldi. Babası Hz. Imam Ali Naki, annesinin adı Hadis'tir. 23 yaşındayken Allah'ın emri ve babasının vasiyeti üzerine İmam oldu. İmam Hasan Aske-ri (s.a.), degerli babası gibi Samerra Şehrinde askeri bir bölgede gözaltına alınmıştı Bu yüzden de Askeri lakabıyla anılmıştır. Degerli ömrünün bir müddetini de zindanda geçirmistir. Halk, serbestçe o hazretle görüşüp İlminden yararlanamadığı halde O'ndan çok degerli hadisler naklolunmustur. Güzel ahlaki, ilmi ve fazlı hiç bir kimseye gizli degildi.

Hz. İmam Hasan Askeri (s.a.) 28 yıl bu dünyada yaşadıktan sonra hicri 260 yılı Rebi-ül Evvel ayının sekizinde Samerra'da zehirletilerek Şehid edildi ve mübarek naası aynı Şehirde defnedildi.

_________________
!!..вσуηυм∂α [züℓƒιкαя] ∂υναяιм∂α [ѕαz] вєη [αℓєνιуιм] вυηυ уüяєgιηє [уαzz]..!! ______ aLevi______
██21% Deli
███30% düşünceli
████46% MutLu
█████53% Sempatiq
██████60% Sevecen
███████73% NazLı
████████80% Inat
██████████90% CıLqın
██████████████100% ALEVİ %
avatar
özlem

Mesaj Sayısı : 490
Kayıt tarihi : 17/02/09

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz