Muharrem Orucu Yanlış, Oniki İmamlar Doğru

Aşağa gitmek

Muharrem Orucu Yanlış, Oniki İmamlar Doğru

Mesaj tarafından özlem Bir Cuma 17 Nis. - 16:00:15

Aleviler çok önemli bir olay olan ve bütün Alevileri etkileyen Oniki imamların tutulduğu şu günlerde maalesef hemen bütün Alevi şahsiyetler ve kurumlar bir yanlışlık içerisine düşmüşlerdir.

Konuyu açıklamadan önce bir şeye değinmek istiyorum. O da Alevi dili ve Alevi deyimleridir. Alevilik dili ve Alevi deyimleri yüzyıllar boyunca oluşmuştur. Bunlar Alevilik için değiştirilemezlerdir. Bu dil mutlaka tarihten gelen şekli ile kullanılmalıdır. Aksi taktirde sorunlar oluşur, Alevilik düşünce ve felsefesi zarar görür.

Ülkemizde bu gün hemen bütün kişiler ve kurumlar Muharrem ayı diye bahsederler Alevi oruçlarına. Alevi olmayanlar söyleyebilirler. Onlar hem Alevi dilini bilmezler, hem de kötü niyetli de olabilirler. Ama bir Alevi şahsın veya bir Alevi kurumun bu yanlış içerisinde olması çok kötüdür.

Birisi çıkıp da ne var bunda diyebilir. Ama durum öyle değildir. Eğer Oniki imamlar yerine Muharrem orucu denilirse çok şey olur, çok şey değişir.

Bu oruç çeşitli zamanlarda ve yerlerde öldürülen Aleviliğin önderlerinden Oniki imamların yas orucudur. Oruçların tutulma zamanı ise İmam Hüseyin’in öldürülüş tarihine denk getirilmiş ve o zaman tutulmuştur. Bu konuda farklı düşünen kimse yoktur.

Oysa Muharrem orucu olunca, sanki öldürülen oniki imamlar için oruç tutulmuyor da sünniler gibi dayatılan Muharrem ayı orucu tutuluyormuş gibi bir izlenim oluyor. Artı.

Oniki imamlar denilince her seferde onların adı anılıyor, oysa Muharrem orucu denilince onların isimleri anılmıyor.

Bunlardan ve başkaca da nedenlerden dolayı bu oruca kesinlikle Muharrem orucu denilmemesi gerekir. Bunun ismi Oniki imamlardır.

Kaldı ki Oniki imamlar orucu dahi çok ender söylenirdi. “Oniki imamlar” tarihte söylenen ismi budur. Burada Oniki imamlar denilince öyle candan ve yakından söylenir ki, sanki her dakika yanlarındaki bir yakınlarından bahseder gibi konuşuyorlardı. Bu konuda doğru deyimler de şunlardır.

Oniki imamlar. Oniki imam orucu, Oniki imam yası, Oniki imam matemi.

Oniki imamlar geliyor, Oniki imamlar geldi, Oniki imamlar gitti. (burada Oniki imamlar bitti de denilmez)

Muharrem orucu ile Oniki imamlar arasındaki fark, olayı detayı ile bilmeyenler ve Alevilik felsefesi ile ilgilenmeyenler için basit gelebilir ama Alevilik felsefesi için çok önemlidir. Kesinlikle Muharrem ayı yerine Oniki imamlar veya Oniki imamlar orucu kullanılmalıdır.

alıntı:alevi haber
avatar
özlem

Mesaj Sayısı : 490
Kayıt tarihi : 17/02/09

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz