Seyyit Cemal - Derviş Cemal

Aşağa gitmek

Seyyit Cemal - Derviş Cemal

Mesaj tarafından özlem Bir C.tesi 11 Nis. - 19:36:38Seyyit Cemal - Derviş Cemal
Hünkâr Hacı Bektâşi Veli Hazretlerinin VELÂYET-NAME isimli eserinde, Seyyid Cemâl Hazretlerinden şöyle bahsedilmektedir.
Hacı Bektâş Hünkâr, Ahmedi Yesevinin emriyle Rûm ülkesine gelip Sulucakarahüyükde yerleştikden sonra ünü, her yana yayıldı. Her taraf dan ziyaretine gelen çoğaldı. Kimi gelir, nasibini alır giderdi. Kimi gelir kalır, hizmet ederdi. Kimisini de Hünkâr, bir yere yollar, kendisine Halifelik verirdi. Halife olan, gittiği yerde Mürid edinir, Halkı uyarırdı.
Hacı Bektâş Hünkâr, otuzaltıbin cerağ uyarmış, otuzaltıbin Halife dikmişti. Bunların üçyüzaltmışı, gece gündüz, Hünkârın huzurunda hizmette bulunurdu. Hünkâr, âhirete göçünce onların herbiri, Hünkârın gönderdiği yere gitti. Hepsini, etraflıca anlatırsak söz uzar. Yalnızca bu üçyüzaltmış Halifeden, bugüne dek adları malûm olanlarını anacağız.
Cemâl Seyyid, Garu İsfail, Kolu açık Hacım Sultân, Baba Resul, Pir Ebi Sultân, Recep Şeydi, Sultân Rahâed-din, Yahya Paşa, Barak Baba, Ali Baba, Sara Kadı, At-las-pûş Sultân, Dost Hüdâ, Hızır Sâmit. Bunların hepisinin soyunu sopunu, Erenlere nasıl kavuştuklarını anlatırsak söz uzar, biz gelelim sözümüze :
Hünkâr, Cemâl Seyyidi, Halifelerinin hepisinden fazla severdi. Onu pek ağırlardı. Bu yüzden Halifeler de onu büyük bilirler, sayarlardı. Zaten Hünkâr da bunu buyururdu. Nice defalar, eliyle arkasını sıvazlamıştıda, Cemâlimdir, Cemâlimdir, Cenıâlimdir, Cemâlimdir Cemâlimdir demişti. Seyyid Cemâl, bütün Halifelerin üst yanında otururdu.
Seyyid Cemâl, birgün Hünkârın tapısında oturmaktaydı. Acaba Hünkâr, bize de bir Yurt gösteririni ki, orda dem-yom oynatalım fikrine düştü. Hünkâra malûm oldu, Cemâlim dedi, bizi varlık yurduna gönder, sonra bir merkep al, yola düş. Merkebini nerde Kurt yerse, orasını sana yurt verdik, oraya varır, orada demini-yomunu: oynatırsın. Senden bir oğlumuz gelecek, Akdenize yol edecek. Hünkâr varlık yurduna göçünce, Habib Emirciyi Seccadeye geçirdiler. Seyyid Cemâl Sultân, Erenlerin sözüne uyup bir merkep aldı, yola revân oldu. Vara, vara Altmdaşa vardı. Gördü ki otlu, sulu, çayırlık, çimenlik, öylesine güzel bir yer ki dille tarif etmenin imkânı yok. Burası pek hoşuna gitti. Merkebini çayıra saldı, kendisi yattı, uyudu. Bir müddet sonra uyanınca gördü ki, merkebini kurt yemiş. Erenlerin sözünü hatırladı, orda yerleşti. Bir çok kerametleri belirdi. Evlendi, bir oğlu oldu. Adını Asıldoğan koydu.
Asıldoğan, bir aralık Rumeli yakasına geçti, Gelibolu boğazına vardı. Karşıya geçmek istedi, Gemiciler, kayıkçılar, vasıta vermediler. Bunun üzerine denize doğru yürümeye başladı, yürüdüğü yerlerden su çekiliyor, kara oluyordu. Kayıkçılar bunu görünce, amana geldiler, yalvardılar, kayık getirenler, zorla razı oldu kayığa girdi. Seyyid Cemâl, Altıntaş havalisinden Tökelcike geldi, orada göçtü, Mezarı oradadır
avatar
özlem

Mesaj Sayısı : 490
Kayıt tarihi : 17/02/09

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz